anatoliandog.pl

Jak powinniśmy opiekować się starszymi osobami? O czym niezbędnie powinniśmy pamiętać?

Opieka nad osobą starszą to zajęcie, które trwa cały czas, jesteśmy w stanie powiedzieć, iż to całodobowa opieka. Przez cały dzień powinniśmy ją wspomagać w codziennym funkcjonowaniu i być gotowi na możliwe pogorszenie stanu zdrowia. Dobrze więc pamiętać, co jest w tej kwestii najistotniejsze.

Senior

Opieka nad osobami starszymi zależy od wielu czynników, między innymi od tego, w jakiej kondycji psychicznej oraz fizycznej jest dana osoba. Na przykład, czy taka osoba ma problem z dolegliwościami podeszłego wieku, czy ma demencję, a może porusza się o własnych siłach? Przede wszystkim należy przypilnować, czy tego rodzaju osoba bierze zalecane przez lekarza lekarstwa. Niestety, bardziej wiekowi ludzie cierpią na kłopoty z pamięcią i dość często nie mają pamięci do tabletek. Jak bardziej wiekowa osoba ma pewne rany, przykładowo odleżyny, nie możemy zapominać o regularnej wymianie opatrunków.

Jeżeli ciekawią Cię prezentowane w tym tekście tematy i chcesz zobaczyć większą ilość wiadomości na taki temat – kliknij tu partners-you-trust.

Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi groźnych bakterii.

Senior

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND

Opieka seniora to także pamięć o konkretnych badaniach i kontrolach lekarskich. To sprawia, że skutecznie jesteśmy w stanie zaniżyć rozwój chorób wieku podeszłego. Obserwujmy i reagujmy na tego rodzaju objawy. Jak samopoczucie seniora jest coraz gorsze, to pytajmy, czy coś go boli lub frustruje. Koniecznie pomagajmy przy codziennych czynnościach, np. w okresie jedzenia, ubierania się i utrzymywania higieny osobistej. Z pewnością jednakowoż nie warto wyręczać rodzica, jak jest w stanie to zrobić sam. Na pewno nie poganiajmy tego typu osoby, bo może to mocno ją zdeprymować i zdenerwować. Jak starsza osoba robi coś samodzielnie, to wpływa to na jej stan fizyczny i psychiczny. Inaczej to wygląda jak mamy do czynienia z osobą która jest unieruchomiona. Trzeba ją wyręczyć we wszystkich tych czynnościach, a ponadto wykonać za nią zakupy, ugotować posiłki czy posprzątać mieszkanie.

Co bardzo ważne, należy zadbać o sprawność umysłową rodzica. To faktycznie ważne w sytuacji osób z demencją. Trzeba poświęcić trochę czasu na ćwiczenia i gry umysłowe, można więc zagrać w warcaby, karty lub chińczyka. Miejmy na uwadze, że starsza osoba może mieć kłopoty ze słuchem, tak więc trzeba się z nią tak komunikować, żeby w pełni pojmowała, co do niej mówimy.