anatoliandog.pl

Co należy zrobić przed zagranicznym wyjazdem? Niezbędne wiadomości

Każdy jeden wypad za granicę wymaga dobrze opracowanego planu. O sporej części rzeczy warto pomyśleć jakiś czas szybciej, a część można zostawić na ostatnie dni przed podróżą. Czasem zwykłe czynności mogą pochłonąć mnóstwo czasu lub nawet podczas ich realizacji mogą pojawić się nieoczekiwane problemy. Aby mieć wszystko na oku i czuć się nieźle przygotowanym do wypadu, rozpocznijmy przygotowania odpowiednio wcześnie.

kredyt - malowidło

Autor: Chris
Źródło: http://www.flickr.com

Warto przygotować sobie listę, w jakiej kolejności odwiedzimy urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, które mamy na swojej liście, żeby niczego nie ominąć. W pierwszej kolejności sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie starci ważności? Czy nasz paszport będzie nam potrzebny? Kiedy wybieramy się do państwa spoza Unii Europejskiej – na pewno tak, bo dokument ten potwierdzi naszą tożsamość i polskie obywatelstwo. Czy nadal jest ważny i czy nie należy go wymienić? Dowód osobisty złożymy w urzędzie miasta (za darmo), a paszport w urzędzie wojewódzkim (koszt to 140 albo 70 złotych). Kiedy wybieramy się z dziećmi i one muszą mieć taki dokument. Kiedy opłacamy składki na ubezpieczenie w naszym kraju, wyróbmy kartę EKUZ, żeby w sytuacji choroby albo nagłej potrzeby uzyskania koniecznej opieki medycznej nasze ubezpieczenie było honorowane.

Ten najnowszy wpis wydaje się być naprawdę ciekawy! Kliknij w poniższy link i przekonaj się na własne oczy. Każdy wpis będzie przez nas przeczytany.

Kiedy o stanie zdrowia mowa – trzeba wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Wizyta u dentysty także może ocalić nas przed nagłymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, miejscem, w którym je wymienimy jest kantor. By wybrać najlepszy kurs do wymiany gotówki, możemy przejść dwa-trzy kantory dla zestawienia kursów zanim to zrobimy. Na miejscu też można wymienić gotówkę, jednak po pierwsze – z jakimiś pieniędzmi w obcej walucie powinniśmy pojechać, a druga kwestia – dobrze jest z tym zaczekać, ponieważ kantor na lotnisku albo dworcu może być dość drogi. Przyjezdni i tak pozwolą mu zarobić.

Dobrze jest sprawdzić, czy w miejscu, do jakiego się wybieramy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Należy wcześniej zgłosić naszą podróż a później powrót. Zgłaszamy te fakty w urzędzie miasta, nawet drogą internetową.